Σκοπός της ιστοσελίδας είναι να αναπτύξει έναν ηλεκτρονικό δίαυλο επικοινωνίας μεταξύ μαθητών, γονέων και εκπαιδευτικών και να λειτουργήσει ως μία ολοκληρωμένη πλατφόρμα μάθησης. Μέσα από την ιστοσελίδα:

• Προβάλλονται οι δραστηριότητες και τα εκπαιδευτικά προγράμματα του σχολείου.
• Αναρτώνται οι εργασίες των μαθητών.
• Ενημερώνεται η σχολική κοινότητα για τα εκπαιδευτικά δρώμενα (μαθητικοί διαγωνισμοί, σεμινάρια κλπ.).
• Ενημερώνονται οι εκπαιδευτικοί για τρέχοντα διοικητικά ζητήματα.
• Ενημερώνονται οι γονείς για τις δράσεις του σχολείου.
• Υπάρχει η δυνατότητα να προσθέσει ο αναγνώστης ένα σχόλιο κάνοντας έτσι τη σελίδα πιο διαδραστική.
• Σε συνδυασμό με το ιστολόγιο μας και τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, αποτελεί τμήμα μιας ολοκληρωμένης κοινότητας μάθησης.

Θα πρέπει να σημειωθεί ότι το σχολείο ακολουθεί Πολιτική Ορθής Χρήσης για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο και η ανάρτηση φωτογραφιών και βίντεο στα οποία εμφανίζονται μαθητές έχει γίνει με προϋπόθεση ότι δεν θίγονται ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα και δεν παρουσιάζονται πληροφορίες που προσδιορίζουν συγκεκριμένο μαθητή.

Για το λόγο αυτό οι γονείς και κηδεμόνες των μαθητών συμπληρώνουν ειδικό έντυπο γονικής συγκατάθεσης το οποίο ισχύει για 3 σχολικά έτη σύμφωνα με τις οδηγίες του Π.Σ.Δ. και τις διατάξεις της κείμενης νομοθεσίας.

Για οποιοδήποτε θέμα σχετικά με την ιστοσελίδα μπορείτε να επικοινωνείτε μαζί μας στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. και στο τηλέφωνο του σχολείου: 2109913100.

Σας ευχόμαστε καλή περιήγηση !